субота, 26 травня 2018 р.

"Соло. Зоряні війни: історія" - враження від фільму (СПОЙЛЕРИ)


Мали ми сьогодні нагоду переглянути новий спін-офф по "Зоряних війнах". На цей раз про відомого всім персонажа, якого звати Хан Соло. Про фільм я можу сказати, що він хороший. Знято все в пригодницькому стилі, є гумор і екшн. Переглядати цікаво було нам. 

Події фільму відбуваються в 13 - 10 роках ДБЯ. Починаються події на планеті Кореллія. Нарешті офіційно підтверджений факт, що Хан Соло з цієї планети. Життя на тій планеті невеселе, тому Хан і його дівчина Кіра (Qi`ra) вирішили втекти звідти. Але при втечі вони були розлучені, після чого довго не бачилися. 
Кіра
Хан записується до імперської академії щоб вчитися на пілота. Вербувальник дає йому прізвище "Соло". Та з навчанням в академії на планеті Карида не склалося і його перевели в піхоту. Ех, в старому каноні Хан Соло завершив навчання і став офіцером імперського флоту. А в новому каноні він продовжив служити в піхоті. Під час битви за Мімбан він познайомився з Чубаккою. Обставини їх знайомства в новому каноні теж набагато відмінні.

Дезертирувавши з армії він приєднався до контрабандистів, яких очолював Тобіас Бекет. 

Нова компанія зайнялася викраденням важливого елементу пального, яке зветься коаксій. В Тобіаса був борг перед кримінальною організацією "Малиновий Світанок" (Crimson Dawn), який в нас чомусь переклали "Червоне Сонце". Чому невдалий переклад - бо в галактиці є кримінальна організація з назвою "Чорне Сонце" (Black Sun), тому це тільки плутає.
Там Хан зустрів нарешті Кіру.

Компанія вирушила на Кессель по коаксій. Також до нихприєднався Лендо Калріссіан з дроїдом L3. Шлях виявився непростим, оскільки пролягав через туманність, а поблизу була чорна діра. Здобувши вантаж, команда при цьому підняла повстання рабів. При відході від Кесселя довелося тікати від імперців. Хан Соло сів за штурвал і вивів всіх коротшим маршрутом - ось так і була здійснена "дуга Кесселя за 12 парсеків".

На планеті Саварін вони зустріли місцевих повстанців, які боролися проти "Малинового Світанку". Хан придумав не віддавати коаксій, але Тобіас проти. Тому останній і зрадив, видавши їх Драйдену Восу, лідеру кримінальної організації. Але Соло виявився хитрішим і бандити були переможені. Дочекавшись коли Соло пішов рятувати Чубакку, Кіра вийшла на зв'язок. І це був Дарт Мол! Після цього вона покинула Хана. А Соло в цей час вбив Тобіаса - "Хан знову вистрілив першим!" (як завжди).

Місцеві повстанці отримали непоганий прибуток і тепер планують створювати альянс проти Імперії. А Хан Соло і Чубакка вирушили до Лендо, де був виграний в сабакк "Тисячолітній Сокіл". Під кінець двоє друзів вирішують летіти на Татуїн.

Ось такий був фільм, який написав історію молодих років відомого контрабандиста. Спеціально перед фільмом я прочитав "Трилогію Хана Соло" від Енн Кріспін щоб було з чим порівнювати. І все таки фільм не поступається книгам, які вже не канон. Тим більше в новому каноні є повно посилань на старий. Зокрема, Лендо робить в щоденнику запис про храм народу шару, любовна історія Хана і Кіри чимось перегукується з староканонним його романом з Брією Тарен - там теж вони не змогли залишитися разом через різні обставини. Підтверджується вік Чубакки - в фільмі йому 190 років, що збігається із старим каноном.

Саундреки в фільму теж хороші. Є музика з класичної трилогії, є й нова.

Так що фільм вартий того щоб подивитися. Чекаємо нових фільмів по "Зоряних війнах". І хай буде з нами Сила! 😊

середа, 23 травня 2018 р.

Про неправильні аналогії

На просторах соцмереж знайти чимало інформації. Але її необхідно фільтрувати. Особливо, коли публікують відверту маячню і маніпуляцію. Ось вам приклад такого:
Хтось мені скаже: так це ж Лариса Ніцой. І що, скажу я вам, це не виправдання для публікування маячні. Моя реакція на все це ось:
Так, саме фейспалм - краще реакцію на цей ідіотизм не назвати. А чому я так вважаю буде пояснено в цьому блозі.

Загалом, можна сказати, що публікація Ніцой в стилі "савєцких учебнікав", де індіанська тема активно використовувалася для дискредитації "злочинного капіталізму". Комуняцькі холуї із Східної Німеччини навіть серію фільмів зняли на цю тему. От так народу і розповідали, що десь за океаном "страждають червоношкірі", в той же час коли в самій Совдепії життя людей було гіршим за індіанців (паспортизацію було вирішено провести лише в 1974 році, якщо хтось не знає).

Звідки взялася цифра 234 тисячі сказати не можу. Наприкінці ХІХ століття індіанців в США було приблизно 250 тисяч. За даними перепису 2010 року в США близько 5 мільйонів "корінних народів" - саме так їх називають. Загалом налічується 565 племен. Щось не сходяться дані, хіба не так?
А звідки взялося "колись їх було 15 мільйонів"? Напевно з тих же джерел, що й попередня. Явно, що це перебільшення. На думку венесуельського дослідника Анхеля Розенблата, населення обох Америк до Колумба становило близько 13 мільйонів. Фернан Бродель приблизно так оцінював чисельність населення Америки в ті часи. Також говорилось, що цифри в 80-100 мільйонів не мають під собою реальних основ, тобто вони в рази перебільшені. Слід зазначити, що найбільшою концентрація населення була на території Центральної Америки, де вже існували більш-менш розвинені суспільства. З приходом європейців багато індіанців загинули від епідемій, від яких в них не було імунітету. Були загиблі від війн. Скільки ж "індіанців" було на території США наприкінці XVIII століття точних даних немає, але це точно не 15 мільйонів, як говорить Л.Ніцой.

Та до чого вся ця аналогія? Де логіка? Дані історичні паралелі не мають сенсу, бо історія в нас і в них зовсім різна. Чи було українців колись 60 мільйонів - теж дискусійне питання. Я розумію, що метою публікації був захист державної мови. Але ж індіанці тут при чому?

Та будь-який школяр в наші часи зможе спокійно знайти інформацію, потім порівняє цифри, а далі найцікавіше - висновки. До чого прийдуть в такій ситуації? А до того, що вважатимуть всіх активістів, які за захист української мови, звичайними брехунами, які використовують фальшиву інформацію задля агітації. Брехня спливе рано чи пізно з усіма наслідками. 
Тому думайте перед тим як писати щось подібне.