середа, 31 січня 2018 р.

"Наша трагедія" — уривки із спогадів Михайла Шкільника про визвольні змагання

Часто доводиться читати, що причиною окупації України більшовиками було те, що Директорія почала повстання проти гетьмана Скоропадського. Навіть були такі порівняння типу "план шатун 1918 року". Дані аналогії є просто притягнути так за вуха спробами виправдати ганебне завершення гетьманства Скоропадського, який фактично почав демонтаж української державності заради "відновлення Росії".

Не вдалося гетьману стати українським Маннергеймом, хоча шанси такі були. У Фінляндії колишній офіцер імперської армії став героєм і рятівником держави, в Україні — невдалим політиком, який не зміг врятувати державу. Чому ж так?

Читаючи книгу Михайла Шкільника "Україна у боротьбі за державність", що була видана в Торонто в 1971 році, я знайшов розділ "Наша трагедія". Слід зазначити, що автор був учасником подій 1917 — 1921 років, працював в українських міністерствах. Ця книга є скоріше його міркуваннями про ті події. Фактично — це розбір помилок, які призвели до поразки,  що в свою чергу принесла скільки бід нашому народу.

Що ж він думав про гетьмана? А писав він наступне:
Скоропадський, визначний і багатий аристократ і високий царський достойник, належав до т.зв. культурної провідної верстви на Україні. Звичайно, ця верствам відіграє в кожному народі провідну ролю в культурному, господарському і державному розвитку свого народу. Як я згадав на вступі, давня наша княжо-боярська, козачо-старшинська провідна верства в ході кількасотлітньої неволі нашого народу була в цілости і раз-на-завжди втрачена та зірвала зв'язок з українською душею, традицією і любов'ю до рідного народу. Не мала інтересу повертатися на лоно рідного народу і віддано працювала на добро і славу придбаної батьківщини, а на шкоду свого покиненого народу.

Тут автор розповідає про те, як українська еліта перейшла на службу імперії у 18 столітті, обезголовивши таким чином народ. Не дивно чому в 19 столітті не було визвольних повстань на наших землях, на відміну від Польщі. А коли настав 1917 рік, майже ніхто з української шляхти не зголосився брати участь в державному будівництві. Звісно, є виправдання, ніби наявність там соціалістів робила це неможливим. Але дані претензії не мають жодних підстав, бо: "Для чесного і відданого члена народу не є міродайні ніякі партійні погляди, ані навіть різниця в соціяльному положенні, бо добро народу і його держава є для його найвищою ціллю".

Далі М.Шкільник говорить наступне: "Він був епіґоном і вицвітком козацького старшинського роду, що ще в часах Мазепи покинув свій нарід і зірвав з ним всякий зв'язок — як і ціла шляхетська наша верства..." І через все це сталося те, що сталося. Розмірковуючи над цим автор вважає, що: "І не було би х того великого нещастя, якби Скоропадський станув під знаменем російського прапору і чорного двоглавого орла — але наша трагедія була в тому, що П. Скоропадський надів на своє російське обличчя маску українця і свою мету прикривав синьожовтим прапором і державним тризубом." Повчальна історія, хіба не так?

Пізніше гетьман намагався виправдатися за свої дії. Але це було пізно. Навіть ідеолог гетьманського руху Липинський визнавав у праці "Хліборобська Україна" помилковість того кроку.

Такі от були в нашій історії події. Діяч, якого з Україною пов'язувало лише прізвище, вихований в думі відданості імперії, став правителем України. Його хвалять за те, що при йому було відносно стабільно. Звісно, бо війни не було, тому більш-менш непогана ситуація була в Україні. Також кажуть, що було багато зроблено для української освіти і культури. Так, бо в уряді на початку було багато українців, а не "єдинонеділимців". З часом пропорція змінилася на користь останніх, завдяки тій же "грамоті про федерацію".

І загалом, що це за "мудрий крок" такий, коли офіційно проголошується скасування державності? Це фактично і було проголошено в грамоті. Чесно кажучи, Скоропадський нагадує багатьох діячів сучасності, які проводили демонтаж України в угоду Московії. Так в нас і було до останньої революції. Добре, що народ схаменувся ледь не в останній момент і не допустив цього. А століття тому вдалося лише вигнати гетьмана, але не змогли відстояти державність. Так, причин того багато. Ось чому потрібно знати історію. І перш ніж робити з якогось із діячів героя, поцікавтеся його діяннями на всякий випадок.